Srbija u OEBS
Republika Srbija je država učesnica OEBS-a od 10. novembra 2000. godine. Na sastanku Ministarskog saveta OEBS u Beču iste godine, Srbija je, potpisivanjem osnovnih dokumenata (Helsinški završni akt, Pariska povelja za Novu Evropi i Istanbulski dokument), prihvatila sve norme, standarde i obaveze koje iz tih dokumenata proizilaze.
Republika Srbija ima Stalnu misiju pri OEBS i drugim međunarodnim organizacijama u Beču, posredstvom koje aktivno učestvuje u aktivnostima Organizacije u sve tri dimenzije – vojno-političkoj, ekonomsko-ekološkoj i ljudskoj, kao i u radu Parlamentarne skupštine OEBS.
Srbija je u 2015. godini predsedavala OEBS-u. Predsedavanje je predstavljalo izuzetno složen zadatak u tadašnjim međunarodnim i geopolitičkim okolnostima, pri čemu je OEBS ima posebnu ulogu u kontekstu ukrajinske krize. Naše predsedavanje je od strane svih 57 država učesnica i 11 partnera za saradnju ocenjeno kao uspešno. Predsedavanje je okončano sastankom Ministarskog saveta u Beogradu, održanom u decembru 2015. godine. Ministarski savet je otvorio tadašnji predsednik Vlade Aleksandar Vučić, a na njemu su učestvovale 44 delegacije na ministarskom nivou. Usvojeno je šest odluka: Deklaracija o jačanju napora OEBS u borbi protiv terorizma u svetlu nedavnih terorističkih napada; Deklaracija o sprečavanju i borbi protiv nasilnog ekstremizma i radikalizacije koje vode u terorizam; Deklaracija o aktivnostima OEBS koje su podrška globalnim naporima u borbi protiv droga u svetu; Deklaracija o mladima i bezbednosti; Ministarska izjava o pregovorima o procesu rešavanja pitanja Pridnjestrovlja u formatu „5 + 2" i Odluka o održavanju narednog MS OEBS u Hamburgu.
Srbija, kao država na putu pristupanja EU, posvećena je saradnji sa OEBS–om, posebno kada je reč o procesu reformi i postizanja visokih demokratskih standarda i rešavanju drugih otvorenih pitanja. Ona to čini kroz partnerski odnos i uspešnu saradnju, u prvom redu, sa dve misije OEBS na svojoj teritoriji - Misijom OEBS u Srbiji i Misijom OEBS na Kosovu.
Misija OEBS u Srbiji (OMIS) uspostavljena je 2001. godine. Aktivnosti Misije ostvaruju se kroz partnerski odnos sa državnim organima Republike Srbije i usredsređene su na četiri programske oblasti: 1) vladavina prava i ljudska prava; 2) reforma policije; 3) demokratizacija, i; 4) razvoj medija. OMIS ostvaruje i blisku saradnju sa nezavisnim institucijama i nevladinim sektorom.
Misija OEBS na Kosovu (OMIK) uspostavljena je 1. jula 1999. godine kao III stub međunarodnog prisustva na Kosovu i Metohiji, uspostavljenog rezolucijom SB UN 1244 (1999). Ova misija, na statusno neutralan način i kroz saradnju sa drugim međunarodnim organizacijama i institucijama, doprinosi razvoju multietničkog demokratskog društva i ima za cilj poštovanje ljudskih prava, izgradnju institucija i promociju demokratije. Misija svoje aktivnosti sprovodi kroz tri glavna programa: 1. Program ljudskih prava i zajednica; 2. Program demokratizacije; i 3. Program javne bezbednosti. Predstavlja drugu po veličini misiju OEBS na terenu.